Blog


kominkiolkusz.pl

Nawigacja

Blog

Zamykanie kominka opalanego drewnem na wiosnę

Nadeszła wiosna, a to oznacza, że ​​czas na wiosenne porządki. Tylko pamiętaj, aby nie przeoczyć swojego drewnianego kominka! Czyszczenie kominka opalanego drewnem nie tylko sprawi, że będzie on bezpieczniejszy i wydajniejszy na następny sezon, ale także sprawi, że Twój kominek będzie bardziej estetyczny w miesiącach letnich. Wykonaj te proste czynności, aby upewnić się, że prawidłowo zamykasz kominek opalany drewnem.

Usuń nieużywane drewno opałowe
Pierwszą rzeczą do zrobienia przy zamykaniu kominka opalanego drewnem jest pozbycie się drewna, które może nadal leżeć w kominku i czekać na jego użycie. Wiele osób uważa, że ​​można po prostu zostawić je na następny sezon, ale w rzeczywistości nieużywane drewno opałowe może przyciągać kurz i brud, który będziesz musiał posprzątać jesienią, a w najgorszym przypadku może przyciągać szkodniki, takie jak pająki i myszy.

Pozbądź się resztek popiołu Popiół
drzewny jest bardzo kwaśny i w połączeniu z wilgocią może uszkodzić metalowe elementy i mury wewnątrz kominka opalanego drewnem. Najlepiej usunąć popiół z kominka na wiosnę, aby temu zapobiec. Podczas zbierania całego pozostałego popiołu upewnij się, że go odpowiednio zutylizujesz. Podczas gdy niektórzy ludzie po prostu wyrzucają popiół do śmieci, w rzeczywistości istnieje wiele sposobów wykorzystania resztek popiołu w domu i ogrodzie. Od środków odstraszających na ślimaki i ślimaki po wzbogacanie kompostu, istnieje wiele sposobów wykorzystania pozostałego popiołu. 

Zainwestuj w czyszczenie komina
Jednym z najlepszych okresów w roku na czyszczenie komina jest wiosna, kiedy decydujesz się zamknąć swój kominek. Jest kilka powodów, dla których wiosenne czyszczenie komina jest dobrym wyborem. Po pierwsze, zwykle dobrze jest wyczyścić komin przed latem, ponieważ letnie upały mogą powodować nieprzyjemne zapachy z zabrudzonego komina, a po drugie, zawsze dobrze jest go usunąć, gdy nadal trwa konserwacja komina i kominka w twojej głowie od zimy, która właśnie minęła.

Zamknij przepustnicę
Kiedy oficjalnie skończysz pracę z kominkiem na sezon i jesteś gotowy, aby zacząć go wyłączać, zamknięcie przepustnicy może naprawdę przynieść korzyści Twojemu domowi. Przepustnica kominka to wyłącznik, który umożliwia przepływ tlenu przez komin. Gdy kominek nie jest używany, przepustnica może umożliwić ucieczkę klimatyzowanego powietrza z domu. Aby uszczelnić ten przeciąg, gdy kominek nie jest używany, po prostu zamknij przepustnicę na sezon, ale pamiętaj, aby otworzyć ją ponownie jesienią, gdy ponownie zaczniesz korzystać z kominka!

Kominek na lato...

 

 

 

 

Biokominek nowoczesny kominek,który można ustawić wszędzie, dlatego warto go mieć. Mała rzecz, wielka siła , biokominek jest alternatywą dla tradycyjnego kominka. Można go zainstalowaćw domu, a także w mieszkaniuw bloku, niezależnie od tego, naktórym piętrze się mieszka. Ten nowoczesny kominek nie wymaga bowiem instalacji kominowej, ponieważ spala specjalne biopaliwo,które nie wydziela dymu. Jeżeli chcesz w chłodne wieczory relaksować się przy cieple domowego kominka, a mieszkasz w bloku, to urządzenie jest dla Ciebie.

 

 

Czym jest biokominek?


 Jeszcze nie dawno marzenie o własnym kominku mogli spełnić tylko wybrańcy, którzy posiadali własne domy i dodatkowo mieli możliwość podłączenia odpowiednich przewodów kominowych. Pozostali mogli tylko pomarzyć o posiadaniu tego klimatycznego dodatku. Dzięki wprowadzeniu do sprzedaży nowoczesnych kominków nie trzeba już walczyć z różnymi ograniczeniami, biokominek można szybko i sprawnie zamontować w większości pomieszczeń, nawet tych bardzo małych, coz pewnością ucieszy mieszkańców bloków i apartamentowców. Ceny biokominków zaczynają się już od kilkuset złotych, więc nie musimy obawiać się wysokich kosztów zakupu takich urządzeń.

 

 

Jak działa biokominek?


 Urządzenie zasilane jest specjalnym biopaliwem (cena za litr już od 10zł). Płyn wlewa się do specjalnego,ozdobnego korytka, po czym już po chwili można cieszyć się przyjemnym ciepłem i klimatyczną atmosferą, jaką daje nam ciepły płomień. 1 litr paliwa wystarcza na 2 do 6 godzin utrzymania płomienia w zależnościod wielkości wkładu bio-pojemnika. Bezpieczny pojemnik biokominka z wkładem chłonnym to nowe rozwiązanie zastosowane w pojemnikach do biokominków. Pozwala on na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa a przede wszystkim wyklucza ryzyka wylania/rozlania się paliwa, nawet w razie przypadkowego przewrócenia się biokominka z palącym się paliwem w pojemniku.

 


Dlaczego warto mieć biokomineki jakie są jego zalety?


 Biokominek jest świetną sprawą , co ważne, alternatywą zazwyczaj o wiele tańszą i o wiele wygodniejszą. Decydując się na niego nie będziemy musieli martwi się o takie problemy jak zabrudzenie mebli czy ścian dymem,ponieważ biopaliwo spala się bezwonnie i bezdymnie. Producenci oferują przeróżne formyi kształty biokominków, dzięki czemu stały się one stylowym dodatkiem w domach, mieszkaniach czy restauracjach. Biokominek można powiesić na ścianie, postawić na komodzie, na półce czy na podłodze. Każdy z pewnością będzie mógł dopasować go do swojego wnętrza.

 

 

Gdy mamy już kominek ?


Wyobrażacie sobie palenie w kominku latem, kiedy jest tak bardzo, bardzo gorąco. Płonące drewno i tak spowoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu z kominkiem. Taka sytuacja jest trudna do zaakceptowania, gdy i bez tego w domujest ponad 30°C. Prostym rozwiązaniem tego problemu dla posiadaczy kominków opalanych drewnem , jest zastosowanie najnowszego rozwiązania, czyli biorusztu !!!!! Mamy już na rynku producenta takich rozwiązań , bioruszt można zastosować w większości wkładów, pozwala on na palenie w zwykłym kominku, biopaliwem przy najmniejszym nakładzie kosztów. Nawet latem możemy usiąść przed pięknym płomieniem z lampką wina przy naszym kominku. Aby w pełni cieszyć się widokiem ognia potrzebne jest także biopaliwo dzięki któremu proces rozpalania ognia trwa kilka sekund. Zastosowanie tego typu paliwa (bioetanolu) pozwala uniknąć brudzenia szyby, a także nie wymaga czyszczenia kominka po wypaleniu się płynu. Dzięki małemu i wygodnemuw użyciu opakowaniu przechowywanie wkładki nie sprawia problemów.

 

 

triplex robiren

 

Tak wygląda kominek z wkładem Triplex i biorusztem, firmy Robiren.

 


 

 

 

 

Kominek w rekuperacji

 


Może okazać się, że niewielka różnica w cenie wkładu kominkowego oraz profesjonalne wykonanie kominka wg. norm domu energooszczędnego zwróci się już w pierwszym okresie grzewczym dzięki znacznemu zredukowaniu nie tylko zużycia drewna kominkowego, ale także standardowych mediów grzewczych, takich jak olej opałowy, gaz czy prąd. A więc oszczędności. Dobór wkładu kominkowego. Skupmy się jednak na doborze kominka do domu wyposażonego w rekuperator, który z założenia ma spełniać standardy domu energooszczędnego. Zgodnie z zasadami dotyczącymi tego typu budownictwa, a w szczególności także budownictwa pasywnego, jakikolwiek otwór w budynku powodujący ucieczkę ogrzanego powietrza na zewnątrz na pewno spowoduje znaczny wzrost kosztów ogrzewania. W przypadku domu pasywnego stosowanie kominka jest wręcz niewskazane ze względu na generowaną przez komin nieszczelność budynku, niedopuszczalną w normach dotyczących pasywności budynku. Paradoksalnie,źle dobrany kominek, w którym palić będziemy jedynie od czasu do czasu, zamiast - jak oczekujemy - obniżyć koszty ogrzewania, spowoduje ich znaczny wzrost. Sytuacja taka będzie mniej odczuwalna, gdy kominek używany będzie praktycznie bez przerwy a co za tym idzie będzie właściwie wykonany. Jednak w praktyce każdy kominek wymaga okresowego czyszczenia oraz usunięcia popiołu i sadzy. Czynności te mogą zostać wykonane jedynie w przypadku, gdy kominek będzie całkowicie wygaszony.

 

 

Dlaczego źle dobrany kominek może spowodować dodatkowe wychładzanie budynku?


Każdy kominek wymaga doprowadzenia powietrza do komory spalania. Dawniej, kiedy wykonywano wyłącznie paleniska otwarte, powietrze zasysane było z pomieszczenia, w którym umieszczony był kominek. Wtedy jednak naturalne nieszczelności ścian,okien i drzwi zapewniały swobodny dopływ powietrza. Dziś domy są szczelne i nie ma takiej możliwości, przez co okazuje się nie jednokrotnie, że rozpalony w salonie kominek z otwartym paleniskiem lub otwartą komorą spalania powoduje podciśnienie i - w następstwie - intensywne zasysanie powietrza przez najbliższy otwór. Często bywa nim np. rura odprowadzająca opary z okapu kuchennegona zewnątrz. Rozpalony mocno kominek potrafi wytworzyć potężne podciśnienie! Zamknięta komora spalania Aby uniknąć tego typu sytuacji, kominek w nowoczesnym domu musi bez względnie zostać wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Oznacza to niezależne doprowadzenie powietrzaz zewnątrz do komory spalania, aby uniezależnić prawidłowe spalanie od powietrza znajdującego się w salonie.Nie każdy wkład kominkowy możemy zastosować przy takich rozwiązanniach. Większość inwestorów oprócz standardowego źródła ciepła w postaci pieca CO decyduje się na wykorzystanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła, nie zdaje sobie jednak sprawy, że właściwy dobór wkładu kominkowego jest niezmiernie ważnynie tylko w przypadku, gdy dom wyposażony będzie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ale będzie on również miał wpływ na zużycie mediów grzewczych w przypadku domu wyposażonego w standardową wentylację grawitacyjną.

 

Większość modeli kominków dostępnych na rynku to kominki z tzw. zamkniętą komorą spalania, przystosowane jednak do pobierania powietrza z pomieszczenia,w którym się znajdują. Model taki stanowczo nie powinien być stosowanyw domach energooszczędnych, w domach wyposażonych w rekuperator, czyli zrównoważoną wentylację nawiewno-wywiewną, której zastosowanie wyklucza możliwość stosowania wentylacji grawitacyjnej, zgodnie z przepisami dotyczącymi budownictwa jednorodzinnego. Dolot zimnego powietrza z zewnątrz. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem- na szczęście, są kominki zapewniające, dzięki swej konstrukcji doprowadzenie powietrza zewnętrznego bezpośrednio do paleniska wkładu kominkowego. Powietrze zewnętrzne nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem wewnątrz budynku, nie istnieje więc praktycznie ryzyko dodatkoweg owychłodzenia wnętrza domu, gdy kominek wygaśnie. Nie istnieje również ryzyko zakłócenia pracy rekuperatora przez nieszczelny system wentylacji kominka, wyeliminowane zostaje również ryzyko tworzenia podciśnienia przez rozpalony kominek powodujące zasysanie zimnego powietrza znad okapu kuchennego czy w przypadku wentylacji grawitacyjnej z kratek łazienkowych. Kominek tego typu okaże się więc nie tylko rozwiązaniem o wiele bardziej energooszczędnym ale i ekonomicznym. Na wybór odpowiedniego rozwiązania(w tego typu budynkach) wpływaw głównej mierze aspekt ekonomicznyi należy przy tym pamiętać, że nie ma rozwiązania idealnego, odpowiedniego dla wszystkich. My proponujemy kominek wykonany w systemie akumulacji -niskotemperaturowej jako dodatkowe źródło ciepła zasilające system rekuperacji. Odpowiedniawiedza i właściwe wykonanie takiego urządzenia pozwala jeszcze bardziej ograniczyć koszty ogrzewania. Tak więc hasło Tanie Ogrzewanie Całych Domów Drewnem jest jak najbardziej aktualne.

 

 

 


 

 

 

W dzisiejszych czasach kominek w domu nie jest już tylko źródłem i symbolem ciepła.
Obecnie służy również budowaniu miłej atmosfery w domu, jak i stanowi bardzo modny element dekoracyjnym, szczególnie w salonie.
Z tego też powodu powinniśmy zwrócić uwagę na te bardziej estetyczne i wizualne cechy związane z kształtem i wykończeniem. Takie kamienie naturalne, jak granit czy marmur są świetnym materiałem, służącym do obudowy kominka. Na ich korzyść świadczy ich trwałość oraz piękno.

 

Na prawidłowy dobór kominka składa się szereg danych, które nieodpowiednio zinterpretowane mogą zamienić nasz dom w kłębowisko dymu, o oszczędnościach będzie można zapomnieć a sam kominek stanie się bezużytecznym, znienawidzonym stałym elementem wystroju wnętrza

 

W dzisiejszych czasach kominek to nie tylko miły widok płomieni i ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Nowoczesny kominek oprócz funkcji estetycznej spełnia często rolę dodatkowego źródła ciepła dla całego domu.

Innym typem ogrzewania za pomocą kominka jest ogrzewanie powietrza, które jest rozprowadzane przewodami do każdego pomieszczenia.

 

 

Współczesny kominek może stać się podstawowym urządzeniem grzewczym, służącym ogrzewaniu naszego domu. Będzie więc on naszym "piecem do centralnego ogrzewania"...

Kominek doposażony w akumulacyjny wymiennik ciepła jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w branży kominkowej. Wymiennik ciepła pozwala na ponad 3-krotne zmniejszenie częstotliwości dokładania opału do paleniska oraz podwyższenie jego sprawności do 80%-90%. Ciepło nie zostaje wprowadzone do pomieszczeń nagle, przegrzewając je, lecz zostaje rozłożone na bardzo długi okres czasu (ok. 8 - 12 godzin). Komfort braku potrzeby "obsługiwania" kominka przez 8 - 12 godzin, w celu podtrzymywania jego funkcji grzewczej to niewątpliwy atut tego rodzju zabudów. Kominek akumulacyjny to komfortowe, bezpieczne, niezależne, a przy tym bardzo sprawne, czyli po prostu tanie, źródło ogrzewania domu.

 

Kominek akumulacyjny, ciepły kominek to nazewnictwo tego samego systemu grzewczego. Idea funkcjonowania tego kominka to kumulowania energii w masach ceramicznych i powolnego ich oddawania do pomieszczenia budynku.


Kominki akumulacyjne i ich ZALETY?

 

 

 Oszczędność – odzyskują energię ze spalin, która w standardowych kominkach ucieka w komin. Uzyskujemy dwu krotnie więcej ciepła z spalania tej samej ilości drewna. Twoje pieniądze “nie uchodzą z dymem” (spaliny wchodzące do komina mają znacznie niższą temperaturę 160-200°C).

 

 

Zdrowie – nie przegrzewają i nie wysuszają powietrza oraz nie powodują cyrkulacji kurzu (kominki akumulacyjne są anty alergiczne, dzięki promieniowaniu energii z mas akumulacyjnych zamiast wylatywania ciepłego powietrza z kratek).

 

 

Wygoda – powolnie oddają ciepło do pomieszczenia (unikamy efektu przegrzania), wystarczy dodać drewno 2 -3 razy dziennie.

 

Kominki akumulacyjne, a wkłady piecowe (pieckokominek)

Rekomendujemy montowanie wkładów piecowych, zamiast zwykłych wkładów kominkowych. Różnica pomiędzy tymi kominkami głównie polega na temperaturze spalin.

Wkład piecowy (piec kominowy- temperatura na króćcu spalinowym jest wysoka i waha się pomiędzy 700 a 800 stopni.

Wkład komikowy- temperatura na króćcu spalinowym jest niższa i waha się pomiędzy 400 a 500 stopni, ponieważ oddaje on więcej energii na obudowę (ma on większą szybę i większy nie wyizolowany czopuch).

Dlatego też montowanie kanałów akumulacyjnych do wkładu kominkowego nie będzie tak sprawne jak montaż kanałów akumulacyjnych do wkładu piecowego.

Jak działa akumulacja energii?

Energia w ciepłych kominkach jest akumulowana w:

 

 CMA: Ceramiczne Moduły Akumulacyjne – wylatują przez nie spaliny z wkładu piecowego 

 

 

CPA: Ceramiczne Płyty Akumulacyjne – wykonana jest z nich obudowa, która akumuluje ciepło

 

Montaż poszczególnych modułów ceramicznych jest uzależniona od właściwości grzewczych kominka.

Piece kaflowe a kominki akumulacyjne?

W piecach kaflowych palimy węglem i nie ma wizji ognia. W komiknach akumulacyjnych palimy drewnem, zarówno iglastym jak i liściastym i możemy cieszyć się widokiem ognia.

Kominki konwekcyjne “zimne”, a kominki akumulacyjne “ciepłe”

Standardowe technologie kominkowe budowana są w technologii “zimnej”, ze względu na użycie izolacji krzemianowo – wapniowej i ciepło rozprowadzane jest za pomocą konwekcji poprzez powietrze ogrzewane przez wkład i rozprowadzane przez kratki do pomieszczeń. W kominkach akumulacyjnych ciepło równomiernie promieniuje, dzięki użyciu materiałów akumulacyjnych.

Etapy spalania

 


 Etap rozpalania – wygrzanie komina, aby zwiększyć ciąg kominowy, nięzbedny do prawidłowego procesu spalania. Spaliny na tym etapie są kierowane drogą krótką z pominięciem kanałów akumulacyjnych.

 

 

Etap spalania – kominek osiąga najwyższą temperature i energia rozprowadzana jest w ceramicznej masie akumulacyjnej

 

 

Etap dopalania – Faza w której temperatura zaczyna obniżać się, a w palenisku zaczyna pojawiać się dopalone drewno w postaci żaru

 


 Etap żaru – W palenisku zamknięty jest dopływ powietrza i utrzymuje się żar. Na tym etapie możemy doładować kolejną porcję drewna, jeśli jest zapotrzebowanie energetyczne.

 


 

 

ZATRZYMAJ CIEPŁO Z KOMINKA

 

 
Standardowy kominek grzeje dzięki konwekcji powietrza – dołem zabudowy wpada zimne powietrze, przesuwa się w górę, ogrzewa od wkładu kominkowego i wypada górnymi kratkami umiejscowionymi na górze okapu kominkowego. Ruch powietrza zabiera ze sobą kurz, kratki brudzą się, czasami przeszkadza to alergikom, ponadto dużo ciepła wylatuje przez komin. Na ogół stosuje się wkłady kominkowe z dużym przeszkleniem, co powoduje mocne nagrzewanie się pokoju, w którym stoi kominek. Charakterystyczne jest to, że dzięki paleniu w takim kominku łatwo przegrzać salon, a ciepło szybko kończy się wraz z wygaśnięciem ognia w palenisku. Nie jest to ekonomiczne, a także wygodne, ponieważ trudno spowodować, by ciepło utrzymywało się długo i we właściwym natężeniu. Ponadto zużywa się duże ilości drewna.
Naprzeciw tym niedoskonałościom wychodzą kominki akumulacyjne (tzw. ciepłe kominki). Dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów, użytkownik nie może przegrzać salonu, ponieważ każdy nadmiar ciepła jest wyłapywany przez masę akumulacyjną kominka. Po akumulacji ciepła, ogień wygasa, ale zabudowa kominkowa przez wiele godzin jest ciepła. Do tego typu kominków stosuje się specjalne wkłady kominkowe tzw. piecokominki, które mają małe szybki (najczęściej podwójne). Zaleca się, by spalanie drewna odbyło się w takim kominku dość szybko, ponieważ i tak większość energii zostanie skumulowane w zabudowie. Na ogół, przy dwukrotnym dokładaniu drewna na dobę, użytkownik ma ciepłą zabudowę kominkową całą dobę. Charakterystyczne jest to, że ogrzewanie nie odbywa się na zasadzie konwekcji powietrza. Cała zabudowa kominkowa długo emituje ciepło – jest to zdrowsze i neutralne dla alergików. W konsekwencji nie ma żadnych kratek wlotowych i wylotowych na zabudowie kominkowej. Do wkładów kominkowych (także piecokominków) stosuje się dopływ powietrza bezpośrednio do palenisk, ale bardzo ważne jest to, że dopływ musi być szczelnie zamknięty po wypaleniu się drewna. By użytkownik nie zapomniał o zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz i spowodował w konsekwencji wyziębienie masy akumulacyjnej kominka, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie sterowników z elektronicznie regulowaną przepustnicą dopływu powietrza. Osiąga się w takim przypadku sporą oszczędność opału. Poza tym, należy zaznaczyć, iż specjalne nakładki akumulacyjne w kształcie kręgów, które instaluje się bezpośrednio na wylocie dymowym wkładu kominkowego, powodują, iż energia cieplna gorących spalin jest akumulowana w zabudowie kominkowej, a w konsekwencji nie jest marnotrawiona (nie ucieka w komin).
Są różne rodzaje systemów akumulujących ciepło z kominków. Można wyodrębnić pięć podstawowych grup rozwiązań – od najbardziej prostych do najbardziej specjalistycznych, które dają najlepsze efekty.
@ Grupa 1 – stosujemy standardowe wkłady kominkowe, ale zabudowa kominkowa wykonana jest ze specjalistycznych materiałów, które kumulują ciepło (płyty szamotowe). W tym wariancie muszą być zainstalowane kratki (konwekcja powietrza). Dopływ powietrza powinien być zamykany po wypaleniu się drewna, oczywiście można zastosować sterownik z elektronicznie regulowaną przepustnicą dopływu powietrza do spalania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

W dzisiejszych czasach kominek w domu nie jest już tylko źródłem i symbolem ciepła.
Obecnie służy również budowaniu miłej atmosfery w domu, jak i stanowi bardzo modny element dekoracyjnym, szczególnie w salonie.
Z tego też powodu powinniśmy zwrócić uwagę na te bardziej estetyczne i wizualne cechy związane z kształtem i wykończeniem. Takie kamienie naturalne, jak granit czy marmur są świetnym materiałem, służącym do obudowy kominka. Na ich korzyść świadczy ich trwałość oraz piękno.

 

Na prawidłowy dobór kominka składa się szereg danych, które nieodpowiednio zinterpretowane mogą zamienić nasz dom w kłębowisko dymu, o oszczędnościach będzie można zapomnieć a sam kominek stanie się bezużytecznym, znienawidzonym stałym elementem wystroju wnętrza

 

W dzisiejszych czasach kominek to nie tylko miły widok płomieni i ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Nowoczesny kominek oprócz funkcji estetycznej spełnia często rolę dodatkowego źródła ciepła dla całego domu.

Innym typem ogrzewania za pomocą kominka jest ogrzewanie powietrza, które jest rozprowadzane przewodami do każdego pomieszczenia.

 

 

Współczesny kominek może stać się podstawowym urządzeniem grzewczym, służącym ogrzewaniu naszego domu. Będzie więc on naszym "piecem do centralnego ogrzewania"...

Kominek doposażony w akumulacyjny wymiennik ciepła jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w branży kominkowej. Wymiennik ciepła pozwala na ponad 3-krotne zmniejszenie częstotliwości dokładania opału do paleniska oraz podwyższenie jego sprawności do 80%-90%. Ciepło nie zostaje wprowadzone do pomieszczeń nagle, przegrzewając je, lecz zostaje rozłożone na bardzo długi okres czasu (ok. 8 - 12 godzin). Komfort braku potrzeby "obsługiwania" kominka przez 8 - 12 godzin, w celu podtrzymywania jego funkcji grzewczej to niewątpliwy atut tego rodzju zabudów. Kominek akumulacyjny to komfortowe, bezpieczne, niezależne, a przy tym bardzo sprawne, czyli po prostu tanie, źródło ogrzewania domu.

 

Kominek akumulacyjny, ciepły kominek to nazewnictwo tego samego systemu grzewczego. Idea funkcjonowania tego kominka to kumulowania energii w masach ceramicznych i powolnego ich oddawania do pomieszczenia budynku.

Kominki akumulacyjne i ich ZALETY?

Oszczędność – odzyskują energię ze spalin, która w standardowych kominkach ucieka w komin. Uzyskujemy dwu krotnie więcej ciepła ze spalania tej samej ilości drewna. Twoje pieniądze “nie uchodzą z dymem” (spaliny wchodzące do komina mają znacznie niższą

 temperaturę 160-200°C).

Zdrowie – nie przegrzewają i nie wysuszają powietrza oraz nie powodują cyrkulacji kurzu (kominki akumulacyjne są anty alergiczne, dzięki promieniowaniu energii z mas akumulacyjnych zamiast wylatywania ciepłego powietrza z kratek).

Wygoda – powolnie oddają ciepło do pomieszczenia (unikamy efektu przegrzania), wystarczy dodać drewno 2 -3 razy dziennie.

 

Kominki akumulacyjne, a wkłady piecowe (pieckokominek)

Rekomendujemy montowanie wkładów piecowych, zamiast zwykłych wkładów kominkowych. Różnica pomiędzy tymi kominkami głównie polega na temperaturze spalin.

 


Wkład piecowy  - temperatura na króćcu spalinowym jest wysoka i waha się pomiędzy 700 a 800 stopni.

 


Wkład komikowy- temperatura na króćcu spalinowym jest niższa i waha się pomiędzy 400 a 500 stopni, ponieważ oddaje on więcej energii na obudowę (ma on większą szybę i większy nie wyizolowany czopuch).

Dlatego też montowanie kanałów akumulacyjnych do wkładu kominkowego nie będzie tak sprawne jak montaż kanałów akumulacyjnych do wkładu piecowego.

 


Jak działa akumulacja energii?

 


Energia w ciepłych kominkach jest akumulowana w:

  • CMA: Ceramiczne Moduły Akumulacyjne – wylatują przez nie spaliny z wkładu piecowego

  • CPA: Ceramiczne Płyty Akumulacyjne – wykonana jest z nich obudowa, która akumuluje ciepło

 

 

 

Montaż poszczególnych modułów ceramicznych jest uzależniona od właściwości grzewczych kominka.

Piece kaflowe a kominki akumulacyjne?

W piecach kaflowych palimy węglem i nie ma wizji ognia. W komiknach akumulacyjnych palimy drewnem, zarówno iglastym jak i liściastym i możemy cieszyć się widokiem ognia.

Kominki konwekcyjne “zimne”, a kominki akumulacyjne “ciepłe”

Standardowe technologie kominkowe budowana są w technologii “zimnej”, ze względu na użycie izolacji krzemianowo – wapniowej i ciepło rozprowadzane jest za pomocą konwekcji poprzez powietrze ogrzewane przez wkład i rozprowadzane przez kratki do pomieszczeń. W kominkach akumulacyjnych ciepło równomiernie promieniuje, dzięki użyciu materiałów akumulacyjnych.

Etapy spalania

 


Etap rozpalania – wygrzanie komina, aby zwiększyć ciąg kominowy, nięzbedny do prawidłowego procesu spalania. Spaliny na tym etapie są kierowane drogą krótką z pominięciem kanałów akumulacyjnych.

Etap splania – kominek osiąga najwyższą temperature i energia rozprowadzana jest w ceramicznej masie akumulacyjnej

Etap dopalania – Faza w której temperatura zaczyna obniżać się, a w palenisku zaczyna pojawiać się dopalone drewno w postaci żaru

Etap żaru – W palenisku zamknięty jest dopływ powietrza i utrzymuje się żar. Na tym etapie możemy doładować kolejną porcję drewna, jeśli jest zapotrzebowanie energetyczne.

 

 


ZATRZYMAJ CIEPŁO Z KOMINKA
Standardowy kominek grzeje dzięki konwekcji powietrza – dołem zabudowy wpada zimne powietrze, przesuwa się w górę, ogrzewa od wkładu kominkowego i wypada górnymi kratkami umiejscowionymi na górze okapu kominkowego. Ruch powietrza zabiera ze sobą kurz, kratki brudzą się, czasami przeszkadza to alergikom, ponadto dużo ciepła wylatuje przez komin. Na ogół stosuje się wkłady kominkowe z dużym przeszkleniem, co powoduje mocne nagrzewanie się pokoju, w którym stoi kominek. Charakterystyczne jest to, że dzięki paleniu w takim kominku łatwo przegrzać salon, a ciepło szybko kończy się wraz z wygaśnięciem ognia w palenisku. Nie jest to ekonomiczne, a także wygodne, ponieważ trudno spowodować, by ciepło utrzymywało się długo i we właściwym natężeniu. Ponadto zużywa się duże ilości drewna.
Naprzeciw tym niedoskonałościom wychodzą kominki akumulacyjne (tzw. ciepłe kominki). Dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów, użytkownik nie może przegrzać salonu, ponieważ każdy nadmiar ciepła jest wyłapywany przez masę akumulacyjną kominka. Po akumulacji ciepła, ogień wygasa, ale zabudowa kominkowa przez wiele godzin jest ciepła. Do tego typu kominków stosuje się specjalne wkłady kominkowe tzw. piecokominki, które mają małe szybki (najczęściej podwójne). Zaleca się, by spalanie drewna odbyło się w takim kominku dość szybko, ponieważ i tak większość energii zostanie skumulowane w zabudowie. Na ogół, przy dwukrotnym dokładaniu drewna na dobę, użytkownik ma ciepłą zabudowę kominkową całą dobę. Charakterystyczne jest to, że ogrzewanie nie odbywa się na zasadzie konwekcji powietrza. Cała zabudowa kominkowa długo emituje ciepło – jest to zdrowsze i neutralne dla alergików. W konsekwencji nie ma żadnych kratek wlotowych i wylotowych na zabudowie kominkowej. Do wkładów kominkowych (także piecokominków) stosuje się dopływ powietrza bezpośrednio do palenisk, ale bardzo ważne jest to, że dopływ musi być szczelnie zamknięty po wypaleniu się drewna. By użytkownik nie zapomniał o zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz i spowodował w konsekwencji wyziębienie masy akumulacyjnej kominka, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie sterowników z elektronicznie regulowaną przepustnicą dopływu powietrza. Osiąga się w takim przypadku sporą oszczędność opału. Poza tym, należy zaznaczyć, iż specjalne nakładki akumulacyjne w kształcie kręgów, które instaluje się bezpośrednio na wylocie dymowym wkładu kominkowego, powodują, iż energia cieplna gorących spalin jest akumulowana w zabudowie kominkowej, a w konsekwencji nie jest marnotrawiona (nie ucieka w komin).
Są różne rodzaje systemów akumulujących ciepło z kominków. Można wyodrębnić pięć podstawowych grup rozwiązań – od najbardziej prostych do najbardziej specjalistycznych, które dają najlepsze efekty.
@ Grupa 1 – stosujemy standardowe wkłady kominkowe, ale zabudowa kominkowa wykonana jest ze specjalistycznych materiałów, które kumulują ciepło (płyty szamotowe). W tym wariancie muszą być zainstalowane kratki (konwekcja powietrza). Dopływ powietrza powinien być zamykany po wypaleniu się drewna, oczywiście można zastosować sterownik z elektronicznie regulowaną przepustnicą dopływu powietrza do spalania.

 


 
748,050 unikalne wizyty - Wszystie prawa zastrzeżone przez właściciela strony
kominkiolkusz.pl 2020