Biokominki


kominkiolkusz.pl

Nawigacja

Biokominki

Biokominki

 

Fakty dotyczące ogrzewania BIOKOMINKAMI

 

Biokominek - młodszy kuzyn kominka

Ogień od zawsze jednoczył ludzi, zapewniał ciepło i przyjazny klimat we wnętrzu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na montaż kominka w domu czy mieszkaniu. W takich stacjach ciekawym i bardzo modnym rozwiązaniem jest zakup biokominka.

 

 

 

CZYM JEST BIOKOMINEK?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym tradycyjne paliwo, czyli drewno bądź brykiet, zastąpiono biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej. Te zwykle niewielkie urządzenia nie wymagają podłączenia do komina, nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji, nie wytwarzają popiołu, który wymaga regularnego usuwania, a w dodatku można je zamontować lub ustawić praktycznie w dowolnym miejscu.

 

 

 

OGRZEWANIE Z BIOKOMINKIEM

Chociaż biokominki pełnią głównie funkcję dekoracyjną, plącący się w nich ogień emituje do otoczenia ciepło. Nawet urządzenie o niewielkiej mocy może ogrzewać powietrze we wnętrzu, w którym się znajduje. Jednak nie może być traktowany jako główne źródło ciepła w mieszkaniu czy domu. Przeciętnie biokominek ma moc grzewczą około 3 kW – dla porównania moc standardowego grzejnika pokojowego wynosi 2 kW. Ponadto biopaliwo, którym jest zasilany biokominek cechuje wysoka kaloryczność. W zależności od regulacji płomieni ognia i pojemności zbiornika na biopaliwo, przy jednorazowym jego napełnieniu ogień w biokominku może się palić od 2 do 9 godzin.

 

 

 

PALIWO DO BIOKOMINKA

Biokominek opalany jest specjalnym biopaliwem, czyli bioetanolem. Jest to paliwo ekologiczne i bezpieczne. Można je kupić w postaci płynnej lub żelowej. Biopaliwo w żelu sprzedawane jest zazwyczaj w puszkach, które ustawia się w biokominku i podpala. Czas palenia się jednej porcji żelowej o pojemności około 0,4 l może wynosić nawet 3 godziny. Bioetanol płynny wlewa się do specjalnego zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Sprzedawany jest w butelkach o różnej objętości. Przed zakupem biopaliwa warto zwrócić uwagę czy ma ono atest Państwowego Zakładu Higieny. Tanie, nieatestowane biopaliwo może wydzielać nieprzyjemny zapach i być niebezpieczny w użyciu. Dobrej jakości biopaliwo daje stosunkowo wysoki płomień, pali się równomiernie i nie wydziela zapachu, ani nie dymi.

 

 

 

BIOKOMINKI A BEZPIECZEŃSTWO

Biokominek to urządzenie bezpieczne. Spalaniu biopaliwa towarzyszy jedynie para wodna oraz niewielka ilość CO2, która jest porównywana do ilości zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu. Wybierając biokominek warto zwrócić uwagę na materiały, z jakiego jest wykonany – muszą być one odporna na działanie ognia. Biokominki zazwyczaj wyposażone są w zasuwę, umożliwiającą regulowanie intensywności płomienia. Przed bezpośrednim kontaktem z ogniem chronią zwykle grube, hartowane szyby osłaniające palenisko. Planując miejsce na biokominek warto jednak zwrócić uwagę, aby nie stał on w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych. Ze względów bezpieczeństwa nie należy też nigdy dolewać paliwa do płonącego ognia.

 

 


BIOKOMINEK W ROLI DEKORACJI

Jednak jedną z największych zalet biokominków jest ich niezwykle atrakcyjny, zróżnicowany design. W sprzedaży znajdziemy różne modele – m.in. biokominki z dekoracyjną oprawą ze stali nierdzewnej lub stali lakierowanej proszkowo, które stanowią ciekawą oprawę dla płomieni czy biokominki szklane, w których ogień można podziwiać z każdej strony. Jeśli chcemy, aby biokominek wyglądem przypominał tradycyjny kominek można wybrać urządzenie z dekoracyjną konsolą i elementami przypominającymi polana drewna. Przed zakupem biokominka należy podjąć decyzję, czy chcemy urządzenie mobilne (wolno stojące, które w razie potrzeby można przestawiać w wybrane miejsca i cieszyć się widokiem ognia w różnych pomieszczeniach, biokominek przeznaczony do zawieszania na ścianie czy też urządzenia, które wbudowuje się we wnękę ścienną, tak aby tworzyły z nią jednolitą płaszczyznę. Wybierając odpowiedni biokominek nie należy sugerować się jedynie ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania i zastosowanymi materiałami. Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na biopaliwo oraz jego moc, która będzie przekładała się na walory grzewcze urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem są biokominki ze zbiornikiem na olejek eteryczny oraz modele sterowane pilotem – z elektryczną zapalarką.

 

 

 

 

 

 

Na forach internetowych zwraca się uwagę na zdolności akumulacyjne kominków tradycyjnych, biokominków oraz ich moc cieplną. Deklarowana moc nominalna przez producentów tradycyjnych wkładów kominkowych zawiera się zazwyczaj w przedziale od 7 do 10 kW. Wystarcza to na ogrzanie powierzchni do 100 m2. Ogólnie zapotrzebowanie na moc grzewczą względem powierzchni przyjmuje się na poziomie 75 – 100 W/m2. W większości biokominków ich moc grzewcza wynosi ok. 3 kW – 4 kW. Jest to wartość mniejsza niż w przypadku kominków tradycyjnych, ale czy ten fakt faktycznie dyskwalifikuje biokominki jako elementy grzewcze?

Zanim odpowiemy na to pytanie, przyglądnijmy się wartościom kaloryczności paliw wykorzystywanych w biokominkach i w kominkach tradycyjnych. Należą do nich:

- drewno (w przypadku kominków tardycyjnych) – kaloryczność ok. 12 MJ/kg;

- bioetanol (w przypadku biokominków) – kaloryczność ok. 30 MJ/kg.

Jak widać, bioetanol ma o wiele większą kaloryczność biopaliwa niż drewno. Dlaczego więc biokominki są tak lekceważone jeżeli chodzi o ich właściwości grzewcze?

Wynika to z tego, nie co się pali, ale jak dużo paliwa jest wykorzystywane. Nieraz do kominka tradycyjnego ładujemy drewna aż po same ścianki, przez co wkład rozgrzewa się niemal do czerwoności, nieraz zupełnie niepotrzebnie. Może bowiem nastąpić przegrzanie wnętrza.

Wbrew pozorom, w przypadku biokominków również możemy uzyskać takie wysokie parametry grzewcze, a jednocześnie nie musimy się martwić o cały kłopotliwy proces przygotowywania opału i czyszczenia paleniska, tak jak to ma miejsce w przypadku kominków opalanych drewnem. Wszystko zależy od modelu na jaki się zdecydujemy. Jeżeli mamy olbrzymią powierzchnię do ogrzania możemy kupić duże biokominki, których moc grzewcza sięga nawet 17 kW. Takie biokominki już z pewnością wygrywają pod względem sposobu użytkowania i wartości grzewczych z kominkami tradycyjnymi. Jeżeli potrzebujemy dogrzać pomieszczenia mniejsze, możemy z powodzeniem wybrać mały biokominek o mocy grzewczej 2,5 – 3 kW. Pozwoli to ogrzać pomieszczenie nawet do 30 m2. Dodatkową zaletą biokominków jako elementów grzewczych jest to, że wiele modeli ma otwarty dostęp do płomieni. Promieniujące ciepło idealnie rozchodzi się do wnętrza w 100 %. Natomiast w przypadku kominków tradycyjnych przeważająca większość wkładów jest zamknięta, a nawet 70% ciepła po prostu ucieka w komin. Efektywność wykorzystania ciepła jest wiec również nieporównywalnie większa.

Przykład biokominka do zabudowy o bardzo wysokich parametrach cieplnych:

 

 

Co warto wiedzieć o temperaturze w BIOKOMINKACH?

Przy wyborze właściwego biokominka do naszego wnętrza, oprócz walorów estetycznych warto zwrócić uwagę na jego moc cieplną. Pomimo tego, że jest ona mniejsza niż w tradycyjnych kominkach, wytwarzana temperatura może wpływać zarówno na ogrzewanie pomieszczenia, jak i bezpieczeństwo użytkowania. 

W przeciwieństwie do klasycznych kominków, źródłem ognia dla biokominków jest umieszczony w specjalnym zbiorniku bioetanol. Dzięki niemu urządzenia nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej, zyskując mobilność i umożliwiając większą swobodę w projektowaniu obudowy o ciekawych formach i kształtach.

Dużo wyższa kaloryczność bioetanolu względem tradycyjnie palonego drewna sprawia, że mimo często niewielkich rozmiarów płomienia, nie można ignorować wytwarzanej przez biokominki temperatury. Jej wysokość może wiązać się nie tylko z ryzykiem oparzenia, ale i wpływać na odkształcenie słabej jakości wykończenia, paleniska lub zbiornika na paliwo.

 
715,411 unikalne wizyty - Wszystie prawa zastrzeżone przez właściciela strony
kominkiolkusz.pl 2020